Podsumowanie projektu ERASMUS+
Opublikowane przez Milena Bilewska w dniu 2020 09 02

Realizowany przez Zespół Szkół Techniczno-Informatycznych w Busku-Zdroju dwuletni projekt pod nazwą „Zagraniczne praktyki zawodowe drogą do kariery” finansowany w ramach programu Erasmus+ dobiegł końca.

Projekt realizowany był w okresie 01.09.2018 – 31.08.2020. W projekcie wzięło udział 48 uczniów, podzielonych na 3 szesnastoosobowe grupy zawodowe: technik informatyk, technik pojazdów samochodowych oraz technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Głównym celem projektu były dwutygodniowe praktyki zawodowe, które uczniowie odbyli w Sewilli (Hiszpania). Każda grupa uczniów przygotowywała się do wyjazdu i realizowała praktyki zgodnie ze swoim kierunkiem nauki i programem praktyk zawodowych:
• technik informatyki – mobile applications (aplikacje na urządzenia mobilne)
• technik pojazdów samochodowych – e-buggy (pojazd elektryczny)
• technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej – solar house (dom zasilany energią słoneczną).

Uczniowie klasy 3 technikum kształcący się na kierunku technik informatyk odbyli praktyki zawodowe w szkole Colegio Salesianos San Pedro w terminie od 23.09.2019 do 04.10.2019. W ramach praktyk uczniowie kształcili swoje umiejętności z zakresu programowania aplikacji na urządzenia mobilne z systemem Android. Uczniowie klasy 3 kształcący się na kierunku technik pojazdów samochodowych odbyli praktyki w szkole Salesianos Trinidad w okresie 24.02.2020 – 06.03.2020. Zadaniem uczniów było skonstruowanie od podstaw elektrycznego pojazdu mechanicznego. Uczniowie samodzielnie wykonali zarówno konstrukcje zewnętrzne jak i podłączenia elektryczne w pojeździe.

Działanie siły wyższej (epidemia koronawirusa) doprowadziło jednak do odwołania mobilności ostatniej grupy, czyli uczniów klasy 3 i 4 kształcących się w kierunku technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Mając na uwadze zdrowie i bezpieczeństwo uczniów ich wyjazd został odwołany na kilka dni przed wylotem.

Poza praktykami uczestnicy projektu odbyli kurs języka angielskiego zawodowego oraz kurs języka hiszpańskiego. W projekcie zrealizowano również ścieżkę kulturową, dzięki której uczniowie poznali historię i kulturę Hiszpanii, doświadczyli lokalnej kuchni, zwiedzili najpiękniejsze miasta Andaluzji, m.in. Sewillę, Granadę i Kadyks. Podczas wyjazdu uczniowie zakwaterowani byli w rezydencji CALLE FRAY ISIDORO DE SEVILLA położonej w samym centrum miasta. W czasie pobytu w Hiszpanii uczniowie komunikowali się w języku angielskim, co również miało dużą wartość edukacyjną i przyczyniło się do rozwoju ich umiejętności językowych.

Udział uczniów w projekcie został potwierdzony wieloma dokumentami uznawanymi na europejskim rynku pracy. Uczniowie otrzymali m.in.:

Agnieszka Boduszek