„Alles rund um Ostern” konkurs wiedzy o świętach Wielkanocnych w Niemczech
Opublikowane przez Janusz Jurczyk w dniu 2021 03 30

29.03.2021  w ZSTI odbył się konkurs online z języka niemieckiego „Alles rund um Ostern”. W konkursie wzięło udział 13 uczniów naszej szkoły. Uczniowie mieli za zadanie rozwiązać  test sprawdzający wiedzę na temat Świąt Wielkanocnych w Niemczech i obrzędów z nimi związanych. Trudność polegała nie tylko na zrozumieniu zadań w języku niemieckim, ale również na wykazaniu się wiedzą kulturoznawczą. Celem konkursu było zmotywowanie uczniów do nauki języka niemieckiego, popularyzowanie zwyczajów związanych ze świętami w Niemczech, oraz poznanie kultury i zwyczajów wielkanocnych naszych sąsiadów.

Należy wspomnieć, że Niemcy nie znają zwyczaju święcenia jajek i polewania się wodą, ale za to mają zwyczaj dekorowania pisankami domów, drzew w ogrodzie, oraz bukietu wielkanocnego, dzieci zaś szukają jajek w ogrodzie, które ukrył zajączek wielkanocny. Popularny jest zwyczaj palenia ognisk przed kościołami – symbolu zwycięstwa życia nad śmiercią i zmartwychwstania Chrystusa, procesji konnych celebrowanych w niektórych regionach np. Bawarii- Traunstein. Na świątecznym stole zaś musi znaleźć się Osterbrot und Osterzopf – chlebek orzechowy i chałka z rodzynkami.

Zwycięzcami konkursu zostali:
Krystian Pałaczyński kl. IVf, Adam Banaszek kl. IIe – 1 miejsce
Piotr Kowalski  kl. IIIf – 2 miejsce
Wiktor Wieczorek kl. IIe – 3 miejsce

Wszyscy uczniowie zostali nagrodzeni ocenami, najlepsi otrzymali oceny celujące. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w zdobywaniu wiedzy i poszerzaniu horyzontów.

Viel Erfolg und FROHE OSTERN
Zespół Języków Obcych