Wycieczka do PZL Sędziszów – fabryki filtrów.
Opublikowane przez Grzegorz Wach w dniu 2021 10 15

W dniu 08.10.2021 roku uczniowie klas: IIp oraz IIIp pod opieką nauczycieli Grzegorza Wacha i Kamila Gryszówkę wybrali się na wycieczkę do fabryki filtrów położonej w Sędziszowie Małopolskim. PZL Sędziszów S.A. zajmuje się produkcją filtrów paliwa, powietrza i olejów smarnych do silników, filtracji powietrza, mediów roboczych i chłodziw oraz rozpoczyna produkcję paneli fotowoltaicznych.

Po kontroli autokaru przez Wydział Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Busku Zdroju i dwugodzinnej podróży dotarliśmy do celu naszej wyprawy.

Na początku naszej wycieczki zostaliśmy miło przywitani przez przewodnika Pana Waldemara Leniusa i po kontroli na bramie wjazdowej poszliśmy zwiedzać przedsiębiorstwo.

Uczniowie zostali zapoznani z budową filtrów oleju, powietrza i paliwa oraz ich procesem produkcji. Jeden z uczniów przez chwilę zastąpił pracownika na taśmie produkcyjnej filtrów wykonując czynności montażu pokryw utrzymującej wkład filtracyjny wokół tulei uszczelniającej. Było to niesamowite wyzwanie oraz ciekawe doświadczenia dla młodego mechanika. Ciekawostką były nieprzemakalne wkłady filtracyjne stosowane w skuterach śnieżnych i wodnych. W trakcje zwiedzania nasza młodzież zadawała przewodnikowi dużo pytań dotyczących produkcji, organizacji i warunków pracy.

Na zakończenie naszej wycieczki dostaliśmy kilka modeli filtrów jako pomoc dydaktyczną. Następnie udaliśmy się w drogę powrotną do Buska Zdroju z przerwą na gorący posiłek.