Udział w wojewódzkich obchodach Dnia Odzyskania Niepodległości przez Polskę w Kielcach.
Opublikowane przez Jarosław Pasternak w dniu 2021 11 14

W dniu 11 listopada 2021r. uczniowie i absolwenci naszej szkoły brali udział w wojewódzkich obchodach Dnia Odzyskania Niepodległości przez Polskę w Kielcach. Jako Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Pułk Żuawów Śmierci” reprezentującą nasze miasto zostaliśmy oficjalnie zaproszeni do udziału przez Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach.

Po uroczystej mszy o godzinie 1100 w Bazylice katedralnej i odśpiewaniu hymnu polskiego, uroczystym pochodem uczestnicy i mieszkańcy Kielc przeszli na Plac Wolności przed pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego. Tam odbyły się właściwe uroczystości połączone z uroczystymi przemówieniami, oraz uroczystą odprawą warty przed pomnikiem. Wartę ze strony naszej grupy pełnił absolwent naszej szkoły pan Marcin Łukasik. W ramach uroczystości    zorganizowano    widowisko   historyczne   „Gloria  Victis – Godni   Pamięci. III Powstanie Śląskie 1921-2021”, przygotowane przez Kielecki Szwadron Kawalerii im. 13. Pułku Ułanów Wileńskich przy wsparciu lokalnych grup rekonstrukcji historycznych.

W zamieszczonych linkach znajdują się zdjęcia oraz obszerna filmowa relacja z uroczystości. Grupa działa w oparciu uczniów i absolwentów naszej szkoły, dlatego serdecznie zapraszamy do grupy chętnych – kontakt profesor Jarosław Pasternak. Zakres działania grupy można zobaczyć również na https://www.facebook.com/ZuawiSmierci .

https://krakow.ipn.gov.pl/pl4/aktualnosci/153688,Narodowe-Swieto-Niepodleglosci-Kielce-11-listopada-2021.html

https://kielce.tvp.pl/56875884/kielce-swietuja-niepodleglosc-relacja-filmowa-z-obchodow

https://www.swietokrzyskie.pro/wojewodzkie-obchody-narodowego-swieta-niepodleglosci-2/#pid=10