Trzy dni w Wenecji Północy
Opublikowane przez Janusz Jurczyk w dniu 2022 04 30

W tym roku uczniowie ZSTI tradycyjną majówkę rozpoczęli nieco wcześniej. Już 27 kwietnia  dwie grupy wyruszyły na trzydniową wycieczkę do Wrocławia – nazywanego Wenecją Północy. Określenie to związane jest z położeniem miasta na ponad 20 wyspach połączonych ponad 130 mostami i kładkami.

Naszą przygodę rozpoczęliśmy w Hali Stulecia, która znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. W momencie powstania hala posiadała największy na świecie żelbetowy dach o średnicy 67 metrów. I choć dziś rekord ten został pobity, kopuła nakrywająca halę nadal robi wielkie wrażenie. Podobnie jak słynna Panorama Racławicka, która przedstawia pamiętną bitwę na obrazie o imponujących rozmiarach 114 metrów długości i 15 wysokości.

Pobyt we Wrocławiu był wspaniałą okazją do poznania historii miasta. Było to możliwe dzięki wizycie w Muzeum Narodowym, Muzeum Etnograficznym czy Centrum Zajezdnia. Pobyt w tych miejscach to prawdziwa podróż do przeszłości skrywającej wiele niezwykłych tajemnic zaprezentowanych w przepięknej formie.

Wielkie wrażenie wywarł na nas też spacer po wrocławskim rynku oraz Ostrowie Tumskim. Dzięki znakomitemu przewodnikowi poznaliśmy piękne zakamarki miasta oraz wiele ciekawostek związanych z Wrocławiem.

Panoramę „Miasta stu mostów” mogliśmy  podziwiać z 49 piętra Sky Tower – najwyższego budynku mieszkalnego w Polsce. Trzeba przyznać, że widok tak wielkiego miasta z takiej perspektywy robi wielkie wrażenie i skłania do refleksji.

Z kolei wizyta w Pawilonie Czterech Kopuł była prawdziwą gratką dla miłośników sztuki. Mogli oni podziwiać dzieła prawdziwych mistrzów m.in. Stanisława Witkacego, Zdzisława Beksińskiego, Magdaleny Abakanowicz czy Tadeusza Kantora.

Niezapomniane doznania towarzyszyły nam też we wrocławskim ZOO. Okazało się jednak, że ponad trzygodzinny pobyt to zdecydowanie za krótko, żeby odwiedzić wszystkich mieszkańców.

Podczas naszej wizyty we Wrocławiu na każdym kroku towarzyszyły nam krasnale, będące dobrymi duszkami tego miasta spotkań.

Wrocław to kolejne miasto, które mogliśmy poznać dzięki udziałowi w przedsięwzięciu „Poznaj Polskę” realizowanemu z inicjatywy Ministerstwa Edukacji i Nauki. Do tej pory nasza szkoła uzyskała już ponad 53 tys. dofinansowania z tego programu. Liczymy, że to dopiero początek i będziemy mogli odwiedzić jeszcze wiele pięknych miejsc w Polsce.