ADAS – szkolenia techniczne dla mechaników samochodowych.
Opublikowane przez Grzegorz Wach w dniu 2022 11 21

W dniu 17.11.2022r. na warsztatach szkolnych odbyło się szkolenie przeprowadzone przez pracownika firmy Hella na temat: „ADAS – zaawansowane systemy wspomagania kierowcy”. W szkoleniu wzięli udział uczniowie klasy 3p i 4p pod opieką nauczycieli: Grzegorza Wacha i Kamila Gryszówki. Szkolenie było podzielone na dwie części: teoretyczną i praktyczną.

W części teoretycznej dowiedzieliśmy się jakie układy wspomagania kierowcy wchodzą w skład systemu ADAS, jakie wymagania homologacyjne dotyczące bezpieczeństwa muszą spełnić te systemy. Poznaliśmy podstawowe funkcje oraz miejsce montażu w samochodzie kamery przedniej, kamery tylnej,  radaru oraz lidaru.

W najnowszych systemach wspomagania kierowcy zastosowano komunikację Car2X, czyli wymianę informacji pomiędzy samochodami w ruchu drogowym. Przykładem takiego samochodu jest VW Golf najnowszej generacji.

W części praktycznej uczniowie pod nadzorem prowadzącego szkolenie dokonali kalibracji kamery przedniej w Mercedesie Vito z użyciem profesjonalnego sprzętu firmy Hella do kalibracji systemów ADAS.