Szkolenie branżowo-techniczne dla przyszłych mechaników.
Opublikowane przez Grzegorz Wach w dniu 2022 11 25

W dniu 24.11.2022 roku na warsztatach Szkolnych naszej szkoły odbyło się szkolenie branżowo-techniczne na temat: „Świeca iskrowa i sonda lambda – budowa i zasada działania”.
Szkolenie prowadził Pan Grzegorz Bąk – regionalny reprezentant NGK SPARK PLUG EUROPE GMBH SP. Z O.O., w którym wzięli udział uczniowie klasy 2p i 3p na kierunku technik pojazdów samochodowych.

Na wstępie szkolenia uczniowie zostali zapoznani z historią firmy NGK, która powstała w 1936 roku i zajmowała się produkcją izolatorów na słupy elektryczne. Dzisiaj firma NGK jest największym na świecie producentem świec zapłonowych i sond lambda, a także wiodącym producentem wyposażenia na pierwszy montaż w samochodoach.
Następnie Pan Grzegorz Bąk dokładnie omówił budowę świec zapłonowych uwzględniając świece z materiałami szlachetnymi oraz V-line. Nowością są świece zapłonowe z czujnikiem spalania stukowego montowane w samochodach sportowych oraz klasie wyższej (segment E). Dokładnie zostały też omówione zasady doboru świec racingowych oraz świec LPG Laser Line dedykowanymi do pojazdów z silnikami benzynowymi wyposażonymi w instalację LPG. Zwrócono uwagę na interwały wymiany świec oraz zasady dotyczące ich montażu.

W drugiej części szkolenia została omówiona budowa i zasada działania sondy cyrkonowej, tytanowej i szerokopasmowej. Prowadzący szkolenie zwrócił uwagę na zasadę diagnozowania i wymianę sondy szerokopasmowej.
Podczas szkolenia najbardziej aktywni uczniowie otrzymali upominki z logo firmy NGK/NTK,  a dla chętnych został ogłoszony konkurs on-line. Pierwszych 5-u uczniów, którzy ukończą krótkie szkolenia on-line  otrzyma nagrody dodatkowe.
Każdy uczestnik szkolenia otrzymał certyfikat od firmy NGK za udziału w szkoleniu technicznym.
Szkolenie zostało zorganizowane przez nauczyciela przedmiotów zawodowych Pana Grzegorza Wach, w ramach którego uczniowie utrwalają i pogłębiają swoją wiedzę zawodową.