Badanie „Młode Głowy”
Opublikowane przez Janusz Jurczyk w dniu 2023 04 21

Nasza szkoła uczestniczyła w badaniu naukowych pt. „MŁODE GŁOWY. OTWARCIE O ZDROWIU PSYCHICZNYM”.

Zachęcamy do zapoznania się z ogólnopolskim raportem z badania dotyczącego zdrowia psychicznego, poczucia własnej wartości i sprawczości wśród dzieci oraz młodzieży w wieku 10-19 lat. To pierwsze tego typu badanie na taką skalę w Polsce. Wzięło w nim udział ponad 180 tysięcy uczniów z całego kraju.

Rusza też ogólnopolska kampania edukacyjna „Otwarcie o zdrowiu psychicznym” Fundacji UNAWEZA oraz strona www.mlodeglowy.pl, na której znajdą się materiały dotyczące zdrowia psychicznego i pierwszej pomocy psychologicznej.

Jakie są główne wyniki badań? Młodzi czują się osamotnieni, co drugi uczeń w Polsce wieku 10-19 lat ma skrajnie niską samoocenę i bardzo złe zdanie o sobie. Ponad 80% ankietowanych w kłopotliwej sytuacji nie potrafi znaleźć rozwiązania i nie radzi sobie ze stresem dnia codziennego. Co trzecie dziecko nie ma chęci do życia, a 8,8% dzieci w Polsce deklaruje, że podjęło próbę samobójczą.

Wspólne działania mają zwrócić uwagę na problemy ze zdrowiem psychicznym wśród młodych, wskazać związane z tym wyzwania i przyczynić się do normalizacji sięgania po pomoc. W ramach raportu opublikowano 40 rekomendacji, dzięki którym będzie można poprawić jakość życia psychicznego dzieci i młodzieży.,

Na podstawie opracowanych wyników powstaje kompleksowa oferta edukacyjna z konkretnymi narzędziami dla dzieci i rodziców oraz nauczycieli, w tym:

Raport do pobrania i inne informacje na stroniewww.mlodeglowy.pl