Erasmus+
Opublikowane przez Agnieszka Boduszek w dniu 2021 12 19

„Każde miejsce, które odwiedzasz staje się w jakiś sposób częścią ciebie”

Indyjska pisarka Anita Desai powiedziała „Każde miejsce, które odwiedzasz staje się w jakiś sposób częścią ciebie”. O prawdziwości tego stwierdzenia przekonali się uczniowie naszej szkoły, którzy właśnie wrócili z dwutygodniowych praktyk zawodowych zrealizowanych w Hiszpanii.  W terminie 4 – 18 grudnia 2021r. grupa 30 uczniów technikum odbyła mobilność do Sewilli gdzie nie tylko kształciła się zawodowo ale również rozwijała kulturowo. Wyjazd został zrealizowany i sfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Erasmus+, projekt pod nazwą „Zagraniczne praktyki – drogą do kariery 2”.

15 uczniów klasy 3d kształcących się na kierunku technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej odbyło praktyki zawodowe w szkole SAFA Nuestra Señora de los Reyes pod opieką inżyniera systemów energetyki solarnej Manuela. W ramach praktyk uczniowie kształcili swoje umiejętności w zakresie zastosowania energii słonecznej. Zadaniem uczniów było zaprojektowanie i skonstruowanie domu pasywnego (solar house). Aby wykonać zadanie uczniowie musieli m.in. dokonać pomiarów nasłonecznienia, dobrać odpowiednie parametry połączeń, skonstruować instalację elektryczną, podłączyć panele fotowoltaiczne, bojler i pompę solarną. Ponadto uczniowie odbyli wizytę studyjną, podczas której odwiedzili farmę solarno-termalną – Abengoa Solar, gdzie poznali najnowsze metody wykorzystania energii słońca do produkcji energii elektrycznej. Farma jest w stanie wygenerować 300MW energii, która zasila 180 tysięcy gospodarstw domowych.

Natomiast 15 uczniów klasy 3b kształcących się na kierunku technik pojazdów samochodowych odbyło praktyki w szkole Salesianos Trinidad pod okiem czterech hiszpańskich trenerów: Paco, Antonio, Jose i Antonio. Zadaniem uczniów było skonstruowanie od podstaw elektrycznego pojazdu mechanicznego. Uczniowie samodzielnie wykonali zarówno konstrukcje zewnętrzne, jak i podłączenia elektryczne w pojeździe. Aby osiągnąć cel (zbudować ebuggy) uczniowie musieli wykonać wiele czynności obejmujących takie umiejętności jak spawanie, obróbka metalu, malowanie karoserii, montaż układu kierowniczego, układu hamulcowego, czy montaż części mocujących akumulator, siedzenia, podłogę oraz przednią część nadwozia.

Poza praktykami uczestnicy projektu odbyli kurs języka hiszpańskiego. W ramach mobilności zrealizowano również ścieżkę kulturową, dzięki której uczniowie poznali historię i kulturę Hiszpanii, doświadczyli lokalnej kuchni, zwiedzili najpiękniejsze miasta Andaluzji: Sewillę, Granadę i Kadyks. W czasie pobytu w Hiszpanii mieli szansę podziwiać m.in. zachwycający Plac Hiszpański, Królewski Alkazar, nowoczesny Metropol Parasol (Las Setas de Sevilla) wkomponowany w gotyckie centrum miasta, katedrę Najświętszej Marii Panny, arenę byków, Alhambrę, czy malowniczo położony nad brzegiem Atlantyku Kadyks.

Uczestnicy mobilności zdobyli nowe doświadczenia zawodowe i życiowe. Rozwinęli swoje umiejętności w zakresie pracy w zespole, a jednocześnie nauczyli się samodzielności i zaradności. Poznali nową kulturę, nawiązywali nowe znajomości i po raz pierwszy pracowali w środowisku międzynarodowym. Udział w programie ERASMUS+ był dla uczniów niepowtarzalnym i niezapomnianym doświadczeniem, które zapewne zwiększy ich szanse na rynku pracy w przyszłości. Uczestnicy tej mobilności jednogłośnie stwierdzili, że przeżyli niesamowitą przygodę i zdecydowanie polecają udział w programie Erasmus+ w ramach którego nasza szkoła we współpracy z Euromind oferuje uczniom wyjazdy zagraniczne.

Zapraszamy do obejrzenia relacji z każdego dnia wyjazdu na facebooku:

– grupa solar house (klasa 3d) – https://www.facebook.com/groups/1042479603205876/

– grupa ebuggy (klasa 3b) – https://www.facebook.com/groups/575954433841750