Wycieczka do Federal-Mogul Gorzyce Sp. z o.o. – fabryki tłoków.
Opublikowane przez Grzegorz Wach w dniu 2022 06 13

W dniu 9 czerwca 2022r. uczniowie klas: 2p, 3b, 3p, oraz 3w pod opieką nauczycieli Grzegorza Wacha oraz Jarosława Pasternaka wybrali się na wycieczkę do wytwórni tłoków Federal – Mogul Gorzyce Sp. z o.o. w Gorzycach koło Sandomierza. Celem wycieczki było zapoznanie uczniów z procesem technologicznym wytwarzania w procesie produkcji masowej tłoków do silników spalinowych.

Po kontroli autokaru przez Wydział Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Busku Zdroju i dwugodzinnej podróży dotarliśmy do celu naszej wyprawy.

Uczniowie w trakcie zwiedzania zakładu mogli prześledzić proces technologiczny wytwarzania tłoków do współczesnych silników spalinowych, które są produkowane z dwóch gatunków materiałów tzn. stopów aluminium oraz ze stali. Na dziale topienia metali kolorowych a konkretnie stopów aluminium z krzemem uczniowie mogli prześledzić proces topienia, spustu ciekłego metalu oraz jego rafinacji chlorem i argonem. Proces wykonywania tłoków aluminiowych można było prześledzić od momentu ich odlewania w formach kokilowych na tzw. kokilarkach, aż do gotowego finalnego wyrobu. Odlewy były obrabiane na automatycznych liniach technologicznych, przy czym poszczególne etapy produkcji tłoków wykonywały centra obróbkowe sterowane komputerowo.

Tłoki stalowe wykonywane są według innego procesu technologicznego tzn. półproduktem wyjściowy są odkuwki stalowe. Przy czym płaszcz tłoka wykonany jest osobno a denka tłoka osobną. Oba elementy są łączone metodą zgrzewania tarciowego, dalsza część procesu jest identyczna jak w przypadku tłoków wykonanych z stopów aluminium. Uczniów zaskoczyła skala produkcji zakładu tzn. około 22 milionów sztuk przewidywanych w tym roku kalendarzowym – co stanowi wg relacji pana technologa 7% światowej produkcji.

Cały proces wykonywania tłoków sterowany jest komputerowo i na bieżąco informuje ile i jakich tłoków wykonano, na którym stanowisku występują problemy oraz jakie jest tempo pracy. Fabryka jest podwykonawcą zaopatrujący takie firmy jak TOYOTA, Volkswagen, MAN, Mercedes, BMW, OPEL, NISSAN, VOLVO i wielu innych znanych firm.

Po 2,5 godzinnym zwiedzaniu zakładu udaliśmy się w drogę powrotną.