„Zapomniani pisarze emigracyjni”
Opublikowane przez Administrator w dniu 2022 09 26

W dniach 23 i 26 września 2022 r. uczniowie naszej szkoły  uczestniczyli w cyklu wykładów zorganizowanych przez Miejsko – Gminną Bibliotekę Publiczną w Busku -Zdroju  w ramach projektu „Zapomniani pisarze emigracyjni”. Cykl wykładów poprowadziła prof. zw. dr hab. Jolanta Chwastyk – Kowalczyk pracownik Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach Wydział Katedry Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej.          

 Młodzież naszej szkoły miała możliwość wysłuchania następujących wykładów:

„Zofia Bohdanowiczowa – piewca Wileńszczyzny i Kresów wschodnich” – uczniowie  kl. 1n

„Zygmunt Nowakowski – polski pisarz, felietonista, dziennikarz, aktor, reżyser teatralny, doktor filologii polskiej”- uczniowie kl. 1p

Pani profesor swoją literaturoznawczą narracją  ogromnie zainteresowała słuchaczy.  W swojej wypowiedzi, wielokrotnie podkreślała, że twórczość pisarzy emigracyjnych jest mało znana w Polsce. Ubolewając nad tym, zwróciła uwagę, że  przecież to właśnie Ci najmniej znani twórcy emigracyjni, z których już wielu nie ma wśród nas, w przeszłości dramatycznie walczyli o upragnioną wolność w Kraju i poza jego granicami zmagając się z okupantem i komunizmem, przeżywając zesłania i powroty z nich do miejsc, które zaprowadziły ich do krajów osiedlenia. Potem związani ze swoim miejscem tworzyli w nim dla siebie, swoich rodaków, także i dla tych wszystkich, którzy chłonęli tłumaczoną na wiele języków ich twórczość w świecie. To oni, boleśnie zapomniani pisarze emigracyjni, wykreowali nieśmiertelny potencjał polskiej kultury.

Naszym obowiązkiem jest ocalać go od zapomnienia…

A. Dryja