Wycieczka do fabryki Volkswagena we Wrześni.
Opublikowane przez Grzegorz Wach w dniu 2024 05 14

W dniu 26.04.2024 roku odbyła się wycieczka szkolna do fabryki Volksawgena we Wrześni gdzie produkowany jest Volkswagen Crafter, by poznać proces produkcji samochodów dostawczych. W wycieczce wzięli udział uczniowie klas z kierunku samochodowego pod opieką nauczycieli: Grzegorza Wacha oraz Jarosława Pasternaka.

Teren zakładu obejmuje kilka hal, zaś całość znajduje się na terenie 220 ha. W trakcie pobytu na terenie zakładu odwiedziliśmy hale budowy karoserii, obiekt jest wysoce zrobotyzowany, gdzie liczba punktów spawalniczych przypadających na jeden pojazd wynosi ponad 5 tys. oraz hale montażu na powierzchni której odbywa się produkcja. Długość systemów transportujących karoserię po obszarze montażu to około 2,8 km. Produkcja odbywa się w tempie pozwalającym na powstawanie nowego Volkswagena Craftera co niecałe dwie minuty.

Proces produkcji samochodów został podzielony na etapy na taśmie montażowej, czyli tzw. takty – każdy o długości 8,5 metra. W każdym z nich wykonywane są określone procesy montażowe w przemieszczających się pojazdach. Czas jednego taktu liczy 110 sekund, a cała linia montażowa obejmuje 120 takich taktów.

Na początku linii w pierwszym takcie demontowane są m.in. drzwi, które trafiają na tzw. linię podmontażu. Tam następuje ich wyposażenie w niezbędne elementy i trafiają one ponownie do pojazdu na końcu całego procesu – oczywiście każde do pierwotnego auta. Na kolejnych etapach montowany jest kokpit wraz z wiązką elektryczną, drzwi przesuwne, szyby, wyposażenie wnętrza i inne elementy.

Ważnym etapem w produkcji jest tzw. wesele, gdzie łączone jest nadwozie z podwoziem. Później następuje jeszcze zabudowa frontu, montaż siedzeń, kół oraz różne testy. Na końcu auto zjeżdża z linii na własnych kołach poprzez tunel świetlny  gdzie jest sprawdzane.

Po 2-godzinnym zwiedzaniu fabryki we Wrześni, zmęczeni lecz bogaci w nową wiedzę, wróciliśmy do Buska-Zdroju.