Zaproszenie Żuawów Śmierci do Tarnowski Gór
Opublikowane przez Jarosław Pasternak w dniu 2023 03 26

Witam ponownie sympatyków oddziału Żuawów Śmierci. 19 marca 2023r. Pułk Żuawów Śmierci udał się do Tarnowskich Gór na zaproszenie Tarnogórskiego Centrum Kultury. Centrum co roku zaprasza różne grupy rekonstrukcyjne z całej Polski reprezentujące poszczególne wydarzenia historyczne. Celem wyprawy był pokaz sposobu walki oddziału powstańczego w zależności od sytuacji na polu walki – walka z piechotą i jazdą rosyjską. Wraz z nami brały udział koleżanki z grupy teatralnej „Pegaz” z Buska, które reprezentowały panie z okresu Żałoby Narodowej. Wśród biorących udział rekonstruktorów w pokazie byli obecni nauczyciele i nauczycielka naszej szkoły, którzy brali czynny udział a kto proszę rozpoznać na zdjęciach. Był wśród nas obecny pan doktor Kamil Kartasiński twórca pierwszej kompleksowej publikacji na temat Żuawów Śmierci, która ukazała się w 2022r. Wyprawa była owocna a zainteresowanie publiczności było bardzo duże co widać na zdjęciach. Młodzież z widowni mogła nawet wystrzelić z broni tzw. czarno prochowej. Ku zaskoczeniu naszemu wszystkie dzieci z pobliskiego placu zabaw w wieku od 2-ch lat w górę przybiegły zobaczyć nas w akcji. Widać było że są to tereny Powstań Śląskich. Dziękuję uczniom i absolwentom naszej szkoły za liczny udział w imprezie. Pozdrawiam sympatyków Żuawów sierżant Jarek. Dziękujemy za użyczenie zdjęć przez Tarnogórskie Centrum Kultury.