Świadectwo historii.  Wycieczka uczniów ZSTI do Muzeum Auschwitz-Birkenau.
Opublikowane przez Janusz Jurczyk w dniu 2023 10 18

Są takie miejsca, które pozostają w naszej pamięci na całe życie. Jednym z nich jest  z całą pewnością Muzeum Auschwitz-Birkenau.

17.10.2023 roku uczniowie ZSTI mieli możliwość przeżyć tam niezapomnianą lekcję historii. Już samo przekroczenie bramy z napisem „Arbeit macht frei” i wejście na teren byłego obozu koncentracyjnego sprawia, że stajemy się częścią najtragiczniejszych wydarzeń w dziejach świata.

W trakcie wizyty na terenie Auschwitz-Birkenau uczniowie przemierzali te same korytarze i dziedzińce, które kiedyś były świadkami ogromnego cierpienia. Oglądając ocalałe budynki i eksponaty, nie sposób nie być poruszonym.

Wycieczka była nie tylko lekcją historii, ale także głębokim doświadczeniem emocjonalnym. Dla wielu z nich był to moment, który na zawsze pozostanie w ich pamięci i przypomni o konieczności zapobiegania podobnym tragediom w przyszłości.

Jednak nasza wizyta w Oświęcimiu to nie tylko opowieść o przeszłości, to także przypomnienie o potrzebie pokoju, tolerancji i poszanowania innych ludzi. Chcemy, by świat nigdy więcej nie musiał doświadczyć takiego koszmaru.