Pracowity początek roku 2024r.
Opublikowane przez Jarosław Pasternak w dniu 2024 01 24

17 stycznia 2024r. w Buskim Samorządowym Centrum Kultury odbyło się spotkanie z historykiem z Uniwersytetu Śląskiego dr Kamilem Kartasińskim, autorem najnowszego opracowania „Wspomnień osobistych z powstania 1863 roku”  sierżanta Żuawów Śmierci – Stanisława Grzegorzewskiego. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele GRH „Pułk Żuawów Śmierci” tzn. absolwenci, uczniowie i nauczyciel naszej szkoły ze sztandarem i w umundurowaniu z bronią, Panie z GRH „Patria” w strojach z okresu Żałoby Narodowej oraz mieszkańcy i kuracjusze. Spotkanie prowadził dowódca GRH „Pułk Żuawów Śmierci” –  Robert Osiński.

Dr Kartasiński zapoznał zebranych z tematyką spotkania w trzech kilkunastominutowych panelach, omawiając kolejno: sylwetkę Stanisława Grzegorzewskiego, formację Żuawów Śmierci i ich udział w wydarzeniach 1863 i 1864 roku oraz historię opracowania wspomnień Stanisława Grzegorzewskiego. Spotkanie uświetnił artysta muzyk Michał Jędryszek, prezentując pomiędzy poszczególnymi panelami utwory muzyczne nawiązujące do tematyki spotkania. Uczestnicy spotkania mieli możliwość nabycia opracowania dr Kartasińskiego i uzyskania dedykacji z autografem. Pan dr Kamil Karatasiński serdecznie podziękował uczniom za udział i patriotyczną postawę w trakcie spotkania.

20 stycznia 2024r. Żuawi wzięli udział w XXXI Marszu Szlakiem Powstańców Styczniowych, który od wielu lat jest integralną część Centralnych Obchodów Rocznicy Wybuchu Powstania Styczniowego w Bodzentynie. Uczniowie naszej szkoły oprócz udziału w marszu wykonali na rynku apel poległych oraz oddali salwę honorową ku czci poległych Powstańców Styczniowych. Dziękujemy portalowi e-Bodzentyn za udostępnieni naszych zdjęć.

21 stycznia 2024r. Żuawi jak co roku wzięli udział w uroczystej mszy dla upamiętnienia rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Po mszy została oddana przez grupę salwa honorowa koło kościoła pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Busku-Zdroju przy pamiątkowej płycie wmurowanej staraniem grupy w 150 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego w 2013 roku. Następnie wraz z parafianami oraz harcerzami przemaszerowaliśmy na pobliski cmentarz gdzie przy mogile Powstańców Styczniowych po krótkiej modlitwie oddano salwę honorową. Jak widać dość donośną gdyż ręka robiącemu zdjęcie zadrżała.

Zapraszamy na dalsze imprezy i dalsze relacje z imprez. Pozdrawia sierżant Jarosław Pasternak.