Wycieczka do Krakowa 15 października 2021r.
Opublikowane przez Jarosław Pasternak w dniu 2021 10 25

            W dniu 15 października 2021r. odbyła się wycieczka 47 uczniów klasy 3B, 4B, 3Z, 3W naszej szkoły  do Krakowa. Celem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Lotnictwa w Krakowie oraz seans filmowy w Multikinie. Dlatego też o godzinie 730 po kontroli autokaru przez policjantów ruchu drogowego wyjechaliśmy z Buska do Krakowa.

Po przyjeździe do muzeum w Krakowie po godzinie 900 młodzież pod opieką Pana profesor Krzysztofa Żółtaka, oraz profesora Jarosława Pasternaka udała się na zwiedzanie ekspozycji Muzeum Lotnictwa. Grupa naszych uczniów mogła zapoznać się z historią rozwoju lotnictwa na przestrzeni przeszło stu lat.

W poszczególnych pawilonach wystawowych można było się zapoznać z tzw. archeologią lotnictwa czyli początkami lotnictwa. Osobny pawilon był poświęcony eksponatom z okresu pierwszej wojny światowej. Dotyczy to lotnictwa niemieckiego, angielskiego oraz francuskiego. W dużej części jest to kolekcja Heinricha Göring znaleziona po drugiej wojnie na bocznicy kolejowej w odrodzonej Polsce.

Osobny pawilon poświęcony był lotnictwu z okresu drugiej wojny światowej, gdzie eksponowane były samoloty polskie, amerykańskie, niemieckie oraz angielskie. Można było zobaczyć koło siebie dawnych przeciwników walk powietrznych np. polski myśliwiec PZL P-11C (jedyny na świecie z oryginalnym pracującym silnikiem) oraz Messerschmitta Bf-109, czy też Supermarine Spitfire w wersji późno wojennej. Były też samoloty innych producentów na których latali Polacy w okresie ostatniej wojny.

Osobny pawilon przeznaczony był na ekspozycję silników lotniczych od tłokowych z okresu pierwszej wojny do odrzutowych stosowanych współczesnych. Były też ciekawostki w postaci samolotu „Kukułka” Eugeniusza Pieniążka z Leszna, który wykonał część części swego samolotu w bloku w Lesznie w latach 60-tych. Ponieważ był gnębiony przez UB   uciekł  nim do Jugosławii. W 2005r. przekazał swój samolot do zbiorów muzeum.

Duża ekspozycja lotnicza znajduje się na placu muzeum, gdzie eksponowane są samoloty i helikoptery z całego świata. Przez przeszło 1,5 godziny zwiedzania można obejrzeć efekty prac przemysłu lotniczego z całego świata. Na pewno jest to interesujące muzeum nie tylko do pasjonatów, ale również dla osób zainteresowanych techniką ogólnie pojętą.

Następnie uczniowie wraz z opiekunami udali się do Multikina na seans filmowy „ Nie czas umierać” gdzie Daniel Craig jako James Bond … ale to może niech ciekawi obejrzą osobiście. Wszyscy uczniowie byli zadowoleni z obejrzanego filmu, choć film trwał ponad 2-e godziny. Fabuła odbiegała w sposób znaczący od wcześniejszych „Bondów”.

Po seansie o godzinie 1500 uczniowie wraz z opiekunami powrócili do naszej szkoły.        Już planowane są następne wycieczki tym razem do zakładów pracy.

Autor artykułu: Jarosław Pasternak