Koniec roku 2023 w historii Pułku Żuawów Śmierci.
Opublikowane przez Jarosław Pasternak w dniu 2024 01 15

Witam. Koniec roku 2023 obfitował w szereg zdarzeń w których brali udział nasi uczniowie zaangażowani w działania grupy rekonstrukcyjnej. I tak 21 października 2023r. wzięliśmy udział w obchodach 160 rocznicy bitwy pod Jurkowicami. Przed uroczystą mszą w Olbierzowicach w 160 rocznicę bitwy byliśmy upamiętnić 52-ch poległych i pochowanych na tamtejszym cmentarzu powstańców. Grupa uhonorowała poległych salwą honorową. Bliższe informacje pod adresem: https://klimontow.pl/obchody-160-rocznicy-bitwy-pod…/

Mieliśmy niewymowną przyjemność uczestniczenia 9 grudnia 2023r. w VI capstrzyku w Murawinowie. Okazją było spotkanie przy pomniku upamiętniającym bohaterów Powstania Styczniowego poległych w okolicy Murawinowa. Była to bardzo dobra okazja do spotkania się z innymi grupami rekonstruktorów w tym z grupą z Kowna. Po oddaniu salwy przy pomniku wszyscy przemaszerowali z pochodniami pod dwustuletniego dęba na miejscu potyczki powstańczej. Gratulujemy organizatorom. Z roku na rok spotkanie się rozwija i widzimy się w większym gronie rekonstruktorów. Pozdrawiamy wszystkich i do zobaczenia za rok. Dziękujemy grupie PATRIA za udostępnienie zdjęć.

26 grudnia 2023r. grupa wzięła udział w uroczystej mszy w parafii pod wezwanie Św. Brata Alberta w rocznicę śmierci patrona. Należy podkreślić, że też czynnie brał udział w Powstaniu Styczniowy. Zaś 27 grudnia 2023r. grupa zorganizowała Wigilię Pułkową w izbie chleba na plebanii parafialnej. W niej wzięli udział członkowie innych grup rekonstrukcyjnych za co serdecznie dziękujemy tzn. grupie Patria, Romualdowi Sadowskiemu, Mariuszowi Kowalskiemu wraz z Małżonką oraz księdzu Stanisławowi Strycharczykowi. Szczególnie dziękujemy księdzu dziekanowi Andrzejowi Jankoskiemu oraz byłemu dziekanowi księdzu Markowi Podymie za pomoc przy organizacji Wigilii Pułkowej.

W naszych szeregach pojawili się też nowi rekruci, którzy też czynnie brali udział w Pułkowej Wigilii tzn. od prawej na fot. Agata, Wit, Hubert, Adrian, Michał. Serdecznie witam w szeregach Pułku i życzę wspaniałych wrażeń na rekonstrukcjach bitew powstańczych.

Dziękuję za uwagę i pozdrawiam

st. sierżant Pułku Żuawów Śmierci Jarosław Pasternak