Rocznice powstańczych bitew Powstania Styczniowego 1863r. w naszym regionie.
Opublikowane przez Jarosław Pasternak w dniu 2022 03 10

Jak co roku przychodzi okres wspominania bitew Powstania Styczniowego, które miały miejsce w naszym regionie. Dlatego też w dniu 13 lutego 2022r. Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Pułk Żuawów Śmierci” wraz z pocztem sztandarowy brał udział w uroczystościach na Świętym Krzyżu w 159 rocznicy bitwy powstańczej w 1863r. właśnie w tym miejscu. W poczcie obok kadry wystąpili absolwenci Zespołu Szkół Techniczno – Informatycznych z Buska-Zdroju, którzy od lat tworzą trzon grupy – Szczepan Milewicz i Hubert Grosicki. Na Świętym Krzyżu odbyła się uroczysta msza za poległych w Powstaniu Styczniowym a na holach i korytarzach klasztoru grupy powstańcze z całej Polski zorganizowały wystawy i dioramy historyczne. Pozdrawiamy koleżanki i kolegów z innych grup.

Zlot rekonstruktorów na Św. Krzyżu

Natomiast 17 lutego 2022r. grupa brała udział w uroczystościach 159 rocznicy bitwy Miechowskiej na zaproszenie władz miasta. Po uroczystej mszy w kaplicy na cmentarzu w Miechowie uroczystości przeniosły się pod pomnik na rynku. Tam odbył się apel poległych w wykonaniu grupy. Oczywiście po bardzo mokrym poranku, matka natura pozwoliła nam wystrzelić salwę honorową zarówno przy mogiłach powstańców na cmentarzu jak i na rynku przy pomniku. Serdecznie dziękujemy za udostępnienie zdjęć przez reporterów z Urzędu jak miejscowych mediów w Miechowie. Młodzież naszej szkoły, która działa aktywnie i jest w działanie grupy zaangażowana wybiera się 18 marca około godziny 17-ej na mogiły Powstańców Styczniowych na Grochowiska oraz na cmentarz parafialny w Busku. 19 marca grupa jedziemy do Bodzentyna gdzie zostanie przeprowadzony apel pamięci oraz zostanie oddana salwa honorowa ku czci poległych bohaterów. 20 marca o godzinie 17-ej w kościele Św. Brata Alberta w Busku-Zdroju zostanie odprawiona msza za poległych bohaterów z bitwy pod Grochowiskami spoczywającymi w mogile na Grochowiskach oraz buskim cmentarzu. Po mszy koło kościoła grupa odda salwę honorową ku czci poległych. Wszystkich chętnych zapraszamy na uroczystości. Zapraszamy chętnych uczniów naszej szkoły do wstępowania w nasze szeregi. Pozdrawia sierżant „Żuawów Śmierci” Jarosław Pasternak.