Wycieczka do  fabryki szyb samochodowych
Opublikowane przez Grzegorz Wach w dniu 2023 11 20

W dniu 17.11.2023r. odbyła się wycieczka do Pilkington Automotive Poland z siedzibą w Sandomierzu do największego producenta szyb samochodowych w Polsce. Grupa 48 uczniów z kierunku samochodowego pod opieką nauczycieli: Grzegorz Wach, Jarosław Pasternak, Krzysztof Żółtak została zapoznana z procesem technologicznym wytwarzania szyb samochodowych.

W trakcie zwiedzania prześledziliśmy proces produkcji szyb laminowanych i hartowanych do samochodów osobowych. Pracownicy firmy omówili wymagania stawiane szybom samochodowym oraz sposoby sprawdzania jakości wyprodukowanych szyb. Pełną kontrolę jakości przechodzi każda gotowa do wypuszczenia na rynek szyba. Szyby produkowane w tej fabryce to najbardziej zaawansowane technologicznie i wytrzymałe szyby samochodowe, które stosowane są na etapie fabrycznym przez największych światowych producentów aut tj. Fiata, GM, Forda, Volkswagena, Mercedesa oraz Grupy PSA. W trakcie zwiedzania uczniowie dokonywali testów wytrzymałościowych szyb poprzez uderzenie specjalnym młotkiem w szybę. W ten sposób sprawdza się hart szyby.

Zakład w Sandomierzu produkuje szyby samochodowe laminowane i hartowane, przednie, boczne i tylne, zatrudniając ponad 2000 pracowników.

Na zakończenie naszego pobytu w Sandomierzu udaliśmy się na zwiedzanie tego miasta, które położone jest na siedmiu wzgórzach, stąd miasto zwane „małym Rzymem”. Naszym przewodnikiem był Pan Piotr, który oprowadził nas po Podziemnej Trasie Turystycznej, następnie zwiedziliśmy rynek, Ucho Igielne oraz zbrojownię.

W godzinach wieczornych wróciliśmy do Buska-Zdroju.